How much for one cookie? If this is like cupcakes a few years ago the company will price itself out of existence. There was no mention of what they cost. Any price over a $1 a cookie is ify.Good luck
Cindy Lou’s Cookies are excellent and are made with Love by very hard working chefs and their team. The fact that you are complaining about the price being high is an unfair comment. Evidently you have no idea what it takes to produce high quality food products these days. There are gozillion costs involved in production that perhaps you may not know of. Food cost, labor cost, rent, licenses, insurances, utilities, maintenance just to mention some. If you can’t afford the cookie thats another story, but you should not be putting this product down like this. There’s no comparison between a dollar cookie and Cindy’s. It’s like comparing Veuve Clicquot versus Andre. There’s No comparison.
These cookies are well priced and more importantly delicious. If you want to know the price please go and get a cookie because you won’t regret it. Personally I think eating something that costs me $1 is iffy. Cindy’s cookies are not even comparable to a $1 cookie they are far superior.
I’ve yet to meet anyone who has had the pleasure of tasting Cindy’s cookies who thought the price was high or not worth the price. If they were $1, I’d be out of $ and weigh 400+ lbs, but would be in heaven.
Michael, go eat your chips ahoy elsewhere
How much for one cookie? If this is like cupcakes a few years ago the company will price itself out of existence. There was no mention of what they cost. Any price over a $1 a cookie is ify.Good luck
Cindy Lou’s Cookies are excellent and are made with Love by very hard working chefs and their team. The fact that you are complaining about the price being high is an unfair comment. Evidently you have no idea what it takes to produce high quality food products these days. There are gozillion costs involved in production that perhaps you may not know of. Food cost, labor cost, rent, licenses, insurances, utilities, maintenance just to mention some. If you can’t afford the cookie thats another story, but you should not be putting this product down like this. There’s no comparison between a dollar cookie and Cindy’s. It’s like comparing Veuve Clicquot versus Andre. There’s No comparison.
These cookies are well priced and more importantly delicious. If you want to know the price please go and get a cookie because you won’t regret it. Personally I think eating something that costs me $1 is iffy. Cindy’s cookies are not even comparable to a $1 cookie they are far superior.
I’ve yet to meet anyone who has had the pleasure of tasting Cindy’s cookies who thought the price was high or not worth the price. If they were $1, I’d be out of $ and weigh 400+ lbs, but would be in heaven.